Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Şarkı Söyleme Teknikleri

İzmir'de Sanatın Kalbi

Şarkı Söyleme Teknikleri

Nasıl Güzel Şarkı Söylenir?

İzmir Şan Kursu olarak bu yazımızda iyi bir ses sanatçısı olmak ve güzel şarkı söylemek isteyen herkes için birtakım yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu yazıda değineceğimiz noktalar profesyonel eğitmenlerin yıllar boyu deneyimleyerek bizlere sundukları deneyim ve tavsiyelerden oluşmaktadır. Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır:

 • Diyaframın Doğru Kullanımı
 • Doğru Nefes Alış Veriş Zamanları 
 • Şarkı Söylerken Ses Nasıl Doğru Kullanılır?
 • Güzel Şarkı Söylemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Diyafram Nasıl Doğru Kullanılır?

Diyafram nefesi nasıl alınır diye açıklamadan önce “Diyafram nedir, diyafram nerede?” sorularının cevaplarını verelim. Diyafram anatomik olarak, karın boşluğu ile göğüs boşluğunun arasında yer almakta olan ve bu iki boşluğu birbirinden ayıran ince fakat geniş bir kastır. Diyafram kası sadece şarkı söyleyenler için değil, herkes için önemlidir. Aslında nefes aldığımız her an diyaframımızı kullanmamız gerekir fakat çoğumuz bu kası kullanmayı bilmediğimiz için kullanmıyoruz ve bazı durumlarda daha çabuk yoruluyoruz. Şarkı söylerken diyafram kullanmak size büyük faydalar sağlayıp işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Oktav aralığınızda genişleme olur
 • Sesinizin yetmediği yerlere ulaşabilmeye başlarsınız
 • Zorlanarak söylediğiniz şarkıları rahatlıkla söyleyebilmeye başlarsınız
 • Nefesinizin yetmemesi durumu ortadan kalkarak, doğru yerlerde nefes aldığınız sürece uzun bir nefes kullanışı yaşamaya başlarsınız

Doğru Nefes Alış Veriş Zamanları

İyi bir ses sanatçısı olmak ve güzel şarkı söylemek isteyen herkesin ilk önce doğru zamanda nefes alıp doğru zamanda nefes vermeyi öğrenmesi lazım. Bir örnek verecek olursak, nasıl ki gitarın sesi oluşturan telleri ise, insanın da sesini ses telleri ve nefes oluşturur. Şarkı söylerken sesinizi doğru kullanmayı öğreneceğiniz egzersizler şunlardır:

 • Başka sanatçıların şarkılarını söylüyorsanız, söyleyen kişinin canlı videolarını izleyerek, nerelerde nefes alıp verdiğine dikkat ederek mantığı kavramak
 • Şan dersi alarak, profesyonel bir eğitmen yardımıyla şarkı söylerken nefes alış veriş konusunu kavramak
 • Nefes alıp verdiğinizde, şarkıyı söylerken nefesiniz yetmiyorsa, sıra sıra nefes aldığınız yerleri değiştirerek doğru zamanları bulmak
 • Son olarak da kesinlikle diyafram nefesi alarak şarkı söylemek

Şarkı Söylerken Ses Nasıl Doğru Kullanılır?

Güzel şarkı söyleyebilmek emek ve dikkat gerektiren uzun bir süreçtir. Hiçbir işin karşılığını, özellikle sanat ve müzikte, kolaylıkla ve kısa sürede maalesef alamazsınız. Bu yüzden pes etmeden, düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışırsanız emeğinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Şarkı söylerken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabını verecek olursak; öncelikle şarkı söylerken duruşunuz fazlasıyla önemlidir. Eğer vücut ve boğaz duruşunuz yanlışsa sesinizden istediğiniz tam performansı alamazsınız. Bir gün sesiniz “Tenor/Tiz” iken bir sonraki gün “Bas/Alto” gibi duyulabilir. Çünkü doğru teknik kullanılmadığı sürece, sesiniz, sizin ne yaptığınızı asla anlayamaz ve size karmakarışık performanslar sunar.

Şarkı söylerken vücut duruşu nasıl olmalı?” sorunun cevabını ise şu şekilde verebiliriz:

 • Belinizden yukarısı 90 derece olacak şekilde dik durmalıdır
 • Yüzünüzün tam olarak karşıya bakması gerekmektedir
 • Boynunuz rahat bir pozisyonda durmalı ve karşıya bakılan pozisyona uygun olmalıdır

Size bahsettiğimiz bütün bu teknikleri ve püf noktaları uygulayarak belli bir seviyede güzel şarkı söylemeye başlayabilirsiniz. Seviyenizi daha da ileri götürüp profesyonelleşmek içinse bir şan dersi almanız sizin için faydalı olacaktır.

Yazımızın sonunda aklınıza takılan bir soru varsa ya da profesyonel bir şan eğitimi almak istiyorsanız İzmir Şan Kursu olarak bizlerle iletişime geçebilir, ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz.

Telefon: 0507 095 82 27                      Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

0507 095 82 27

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir